Doradca personalny i jego rola w organizacji

Kapitał ludzki często bywa niedoceniany, ponieważ trudno wprost wycenić wartość, jaką wnosi do organizacji. Nie można powiedzieć, że ludzie są warci tyle, ile wynosi ich miesięczna czy roczna pensja. To coś więcej. 

Dobry pracownik to skarb

Doradca personalny to konkretna osoba, która zajmuje się tematem zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Nie wystarczy bowiem  przyjąć człowieka do pracy i wręczyć mu do podpisania umowę o pracę. W wielu firmach istnieją określone ścieżki rozwoju, awansu. Są określone kryteria, które trzeba spełnić, by wejść na wyższy poziom.

Motywacja pracowników

Zadania doradcy personalnego skupiają się na doborze określonych pracowników na dane stanowiska pracy. To jednak nie wszystko. Ludzie pracujący, jeżeli nie mają motywacji do pracy, szybko odchodzą, grozi im wypalenie zawodowe, cierpią na depresję i są absolutnie nieefektywni. Dlatego trzeba odpowiednio zmotywować zespół.

Z uśmiechem do pracy

Jeżeli doradca zawodowy wraz z działem HR oraz innymi osobami odpowiedzialnymi za kwestie zarządzania zasobami ludzkimi, wykonają swoją pracę właściwie, firma zyska to co najcenniejsze dla dobrego funkcjonowania i rozwoju. Czynnik ludzki jest bardzo ważny w każdym przedsiębiorstwie i nie wolno tego zaniedbać.

Doradca personalny dostępny w tym miejscu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradztwo personalne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *